Urządzanie dziecięcego pokoju to nie lada wyzwanie. Należy wziąć pod uwagę wiele aspektów takich jak: wiek dziecka, jego potrzeby, wielkość pomieszczenia do zaaranżowania, zainteresowania i upodobania pociechy - wszak to ona będzie tam spędzać najwięcej czasu. Przedstawiamy kilka rad, które ułatwią Wam zaplanowanie i stworzenie inspirującej, funkcjonalnej i pięknej przestrzeni!
  1. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem!
Jako rodzic zapewne wiesz, co Twoja pociecha lubi najbardziej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby porozmawiać i wspólnie omówić koncepcje pokoju. Twój maluch poczuje się ważny, a fakt, że ma wpływ na wygląd swojej przestrzeni sprawi mu dużo radości!
  1. Podstawowe wyposażenie.
W pierwszej kolejności stwórz listę rzeczy najbardziej potrzebnych. Zapewne na tej liście znajdzie się łóżko, szafa na ubrania, komoda lub/i regał na zabawki, stoliczek z krzesełkiem, a przy starszaku biurko do nauki.
Wydziel w pomieszczeniu strefy. Zaplanuj gdzie będą stały podstawowe meble. Biorąc pod uwagę wielkość przestrzeni jaką dysponujecie zapewne zobaczysz, czy oprócz strefy do zabawy, ubierania się czy spania, znajdzie się miejsce na kącik czytelniczy dla wielbiciela książek, kącik sportowy dla malucha, który uwielbia ruch, czy może kącik plastyczny dla małego artysty.
Rada: Jeśli pokój jest mały świetnie sprawdzą się rozwiązania maksymalnie wykorzystujące przestrzeń np. łóżko z szufladami do przechowywania lub dla starszego dziecka łóżko z antresolą, pod którym można umieścić biurko, zaaranżować miejsce do zabawy lub czytania.
  1. Kolorystyka
Przy wybieraniu koloru ścian pamiętaj o tym, że jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, natomiast ciemne- optycznie je pomniejszają. Jeśli zatem pokój jest niewielki postaw na jasne kolory ścian. Takie pomieszczenie możesz również optycznie powiększyć poprzez zastosowanie luster. Przy bardzo małym pokoju dobrze jest też unikać nadmiaru wzorów i kolorów. Jednolite kolory nadadzą wnętrzu przejrzystości, a ograniczenie przedmiotów sprawi, że będzie ono bardziej uporządkowane i przyjazne.
Warto też zwrócić uwagę na to, jak kolory mogą wpływać na samopoczucie zwłaszcza! małego człowieka. Oto krótka ściąga!

Czerwony
- kolor postrzegany przez mózg człowieka jako ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem. Pobudza, podnosi ciśnienie krwi, przez co może motywować nas do działania. Jednak ściany w tym kolorze mogą powodować u dziecka rozdrażnienie i niepokój.
Rada: Jeśli Twoja pociecha uwielbia czerwony, może zamiast malować tym kolorem ściany, zaproponuj czerwone poduszki, kocyk lub ramki na zdjęcia?

Zielony i niebieski
- to kolory, które wyciszają i poprawiają nastrój. Niebieski oddziałując na prawą półkulę mózgu pobudza kreatywność, natomiast zielony uspokaja i koi zmysły.

Pomarańczowy i żółty
- te kolory i ich odcienie są przez nas kojarzone z ciepłem, dodają nam energii. Kolor żółty bardzo dobrze wpływa na mózg, sprawia, że logicznie myślimy i lepiej się uczymy.

Biały i beżowy
- odcienie bieli i beży są bardzo neutralne, jednak ściany w tych kolorach są doskonałą bazą, dzięki której możemy stworzyć zarówno stonowane, delikatne wnętrze, jak i wybrać bardziej odważne dodatki. Zaletą neutralnych kolorów ścian jest też możliwość szybkiej i prostej zmiany wystroju wnętrza, gdyż pasują praktycznie do wszystkiego.
  1. Motyw przewodni.
Ostatnio bardzo modnym  rozwiązaniem jest aranżowanie wnętrz w oparciu o motyw przewodni. Jeśli Twoje dziecko kocha konie, dinozaury, jest zafascynowane kosmosem lub uwielbia motyle, można przemycić owe motywy do dziecięcego pokoju. Za pomocą dodatków możesz nadać oryginalnego charakteru i sprawić, że Twoje dziecko pokocha swoją nową przestrzeń! Który miłośnik dinozaurów nie ucieszyłby się z lampki w kształcie stegozaura lub poduszek z T-Rexem?
  1. Dodatki.
Przy wyborze dodatków warto jednak zachować zdrowy rozsądek, aby nie przesadzić i tym samym nie przytłoczyć dziecka mnogością gadżetów. Najważniejsza jest RÓWNOWAGA! Marzy Wam się wzorzasta tapeta? Bardzo proszę! Dodatki i tekstylia w jednolitym kolorze zrównoważą wnętrze i uwydatnią piękne dekoracyjne ściany. Doskonałym rozwiązaniem będzie też położenie wzorzastej tapety na jednej ścianie, natomiast dla pozostałych wybranie nieco stonowanej farby. Możliwości jest nieskończenie wiele! Chcesz zaszaleć z dodatkami? Również postaw na bardziej stonowany kolor ścian. Całość wówczas będzie bardziej przejrzysta, a wnętrze zyska na przytulności.
  1. Zabawki i ich przechowywanie.
Remont w pokoju to dobra okazja do uporządkowania zabawek. Świetnie sprawdzi się sposób na trzy worki. Do jednego worka wkładamy zabawki, które nie nadają się już do użytkowania, ani do naprawy- ten worek trafia do kosza. Do drugiego worka wkładamy zabawki, którymi nasze dziecko się już nie bawi, które są nieodpowiednie dla jego wieku- możemy je sprzedać lub wydać komuś, komu się przydadzą. Do trzeciego worka trafiają zabawki, które dziecko lubi i którymi się chętnie bawi.
Rotacja zabawek
Jeśli zabawek nadal jest dużo, poproś dziecko, aby wybralo kilka (ilość możecie ustalić biorąc pod uwagę, ile zabawek dziecko będzie w stanie samodzielnie posprzątać, im mniejsze dziecko-tym mniej ), reszta trafia na strych. Raz lub dwa razy w tygodniu można robić wymianę -zabawka za zabawkę. W ten sposób przestrzeń Waszej pociechy będzie bardziej przejrzysta, maluch będzie bardziej zainteresowany zabawą, a sprzątanie stanie się mniej kłopotliwe. Wybrane zabawki warto umieścić na regałach, półkach, tak, by były w zasięgu wzroku i rączek dziecka. Dzięki temu będzie mogło samodzielnie po nie sięgać i odkładać na miejsce bez Twojej pomocy.
Mam nadzieję, że powyższe rady pomogą Wam w aranżacji wymarzonego pokoju malucha i wspólnie będziecie cieszyć się wspaniałą przestrzenią do rozwoju, zabawy i bycia sobą!
Powodzenia!